# CYD18S18V18-167BBAXC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CYD18S18V18-167BBAXC
- **Manufacturer:** Cypress Semiconductor
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cyd18s18v18-167bbaxc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cyd18s18v18-167bbaxc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 4 ns
- **Clock Frequency:** 167 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 1M x 18
- **Memory Size:** 18Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 256-FBGA (17x17)
- **Technology:** SRAM - Dual Port, Asynchronous, Standard
- **Voltage:** 1.42V ~ 1.58V, 1.7V ~ 1.9V