# CYD02S36V-133BBC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CYD02S36V-133BBC
- **Manufacturer:** Cypress Semiconductor
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cyd02s36v-133bbc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cyd02s36v-133bbc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 5 ns
- **Clock Frequency:** 133 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 64K x 36
- **Memory Size:** 2Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 256-FBGA (17x17)
- **Technology:** SRAM - Dual Port, Asynchronous, Standard
- **Voltage:** 3.135V ~ 3.465V