# CY9BF218TPMC-G-102K7E1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY9BF218TPMC-G-102K7E1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy9bf218tpmc-g-102k7e1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy9bf218tpmc-g-102k7e1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CSIO, EBI/EMI, Ethernet, I²C, LINbus, UART/USART, USB
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M3
- **Core Size:** 32-Bit
- **Data Converters:** A/D 32x12b SAR
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 154
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 1MB (1M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 128K x 8
- **Speed:** 144MHz
- **Supplier Device Package:** 176-LQFP (24x24)
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V