# CY8C29666-24LTXI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY8C29666-24LTXI
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy8c29666-24ltxi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy8c29666-24ltxi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** M8C
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 12x14b; D/A 4x9b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 44
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 48-QFN (7x7)
- **Voltage:** 3V ~ 5.25V