# CY8C28513-24AXI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY8C28513-24AXI
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy8c28513-24axi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy8c28513-24axi#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CY/7B/99/CY7B9940V-2AXI-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** M8C
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 4x14b; D/A 4x9b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 40
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (16K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 44-TQFP (10x10)
- **Voltage:** 3V ~ 5.25V