# CY8C24794-24LTXIKA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY8C24794-24LTXIKA
- **Manufacturer:** Cypress Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy8c24794-24ltxika
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy8c24794-24ltxika#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART, USB
- **Core Processor:** M8C
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 48x14b; D/A 2x9b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 50
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (16K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 56-Sawn QFN (8x8)
- **Voltage:** 3V ~ 5.25V