# CY8C20324-12LQXIKG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY8C20324-12LQXIKG
- **Manufacturer:** Cypress Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy8c20324-12lqxikg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy8c20324-12lqxikg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI
- **Core Processor:** M8C
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 20
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** LVD, POR, WDT
- **Program Memory Size:** 8KB (8K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 512 x 8
- **Speed:** 12MHz
- **Supplier Device Package:** 24-QFN (4x4)
- **Voltage:** 2.4V ~ 5.25V