# CY7C1440AV25-250BZXI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY7C1440AV25-250BZXI
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy7c1440av25-250bzxi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy7c1440av25-250bzxi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 2.6 ns
- **Clock Frequency:** 250 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 1M x 36
- **Memory Size:** 36Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 165-FBGA (15x17)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, SDR
- **Voltage:** 2.375V ~ 2.625V