# CY7C1370DV25-250AXC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY7C1370DV25-250AXC
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy7c1370dv25-250axc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy7c1370dv25-250axc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 2.6 ns
- **Clock Frequency:** 250 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 512K x 36
- **Memory Size:** 18Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 100-TQFP (14x20)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, SDR
- **Voltage:** 2.375V ~ 2.625V