# CY7C1356CV25-166CKJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY7C1356CV25-166CKJ
- **Manufacturer:** Cypress Semiconductor
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy7c1356cv25-166ckj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy7c1356cv25-166ckj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 3.5 ns
- **Clock Frequency:** 166 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 512K x 18
- **Memory Size:** 9Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, SDR
- **Voltage:** 2.375V ~ 2.625V