# CY7C1346F-100AC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY7C1346F-100AC
- **Manufacturer:** Cypress Semiconductor
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy7c1346f-100ac
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy7c1346f-100ac#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 8 ns
- **Clock Frequency:** 100 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 64K x 36
- **Memory Size:** 2Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 100-TQFP (14x20)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, SDR
- **Voltage:** 3.15V ~ 3.6V