# CY7C0851V-133AXCT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY7C0851V-133AXCT
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy7c0851v-133axct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy7c0851v-133axct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 133 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 64K x 36
- **Memory Size:** 2Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 176-TQFP (24x24)
- **Technology:** SRAM - Dual Port, Synchronous
- **Voltage:** 3.135V ~ 3.465V