# CY7C0430CV-133BGI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY7C0430CV-133BGI
- **Manufacturer:** Cypress Semiconductor
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy7c0430cv-133bgi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy7c0430cv-133bgi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 5 ns
- **Clock Frequency:** 133 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 64K x 18
- **Memory Size:** 1.152Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 272-PBGA (27x27)
- **Technology:** SRAM - Quad Port, Synchronous
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V