# CY62148ESL-55ZAXAT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY62148ESL-55ZAXAT
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy62148esl-55zaxat
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy62148esl-55zaxat#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 55 ns
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 512K x 8
- **Memory Size:** 4Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 32-sTSOP
- **Technology:** SRAM - Asynchronous
- **Voltage:** 2.2V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V