# CY15E016Q-SXET
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY15E016Q-SXET
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy15e016q-sxet
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy15e016q-sxet#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 16 MHz
- **Memory Format:** FRAM
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 2K x 8
- **Memory Size:** 16Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Technology:** FRAM (Ferroelectric RAM)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V