# CY15B108QSN-108BKXIT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CY15B108QSN-108BKXIT
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cy15b108qsn-108bkxit
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cy15b108qsn-108bkxit#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 6.7 ns
- **Clock Frequency:** 108 MHz
- **Memory Format:** FRAM
- **Memory Interface:** SPI - Quad I/O, QPI
- **Memory Organization:** 1M x 8
- **Memory Size:** 8Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 24-FBGA (6x8)
- **Technology:** FRAM (Ferroelectric RAM)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V