# CXA-0140-24-6/9-9CS2405
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CXA-0140-24-6/9-9CS2405
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cxa-0140-24-6-9-9cs2405
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cxa-0140-24-6-9-9cs2405#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper Alloy, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/36
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.106" (2.69mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0080" (0.203mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 24 AWG