# CXA-0093-10-3/6/9CS2973
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CXA-0093-10-3/6/9CS2973
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cxa-0093-10-3-6-9cs2973
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cxa-0093-10-3-6-9cs2973#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 37/26
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.300" (7.62mm)
- **Jacket Color:** Blue, Orange, White
- **Number of Conductors:** 3 (1 Triad Twisted)
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 10 AWG