# CXA-0066-20-3-9CS2973
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CXA-0066-20-3-9CS2973
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cxa-0066-20-3-9cs2973
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cxa-0066-20-3-9cs2973#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.150" (3.81mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0080" (0.203mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 20 AWG