# CX5Z-A5B2C5-40-10.0D18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CX5Z-A5B2C5-40-10.0D18
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cx5z-a5b2c5-40-10-0d18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cx5z-a5b2c5-40-10-0d18#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/0-/11/370-1141-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)