# CX532Z-A2B3C5-70-12.288D18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CX532Z-A2B3C5-70-12.288D18
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cx532z-a2b3c5-70-12-288d18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cx532z-a2b3c5-70-12-288d18#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/0-/11/370-1169-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 70 Ω
- **Frequency:** 12.288 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)