# CX2016SA26000D0FLJG1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CX2016SA26000D0FLJG1
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cx2016sa26000d0fljg1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cx2016sa26000d0fljg1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 26 MHz
- **Frequency Stability:** ±15ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.081" L x 0.065" W (2.05mm x 1.65mm)