# CX0603MRX7R0BB562
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CX0603MRX7R0BB562
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cx0603mrx7r0bb562
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cx0603mrx7r0bb562#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/1-/12/311-1234-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 5600 pF
- **Features:** Low ESL (X2Y)
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.030" (0.75mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 100V