# CWX815-16.0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CWX815-16.0M
- **Manufacturer:** Connor Winfield
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cwx815-16-0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cwx815-16-0m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CW/43/8D/CW438DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CW/54/8C/CW548CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 45mA
- **Frequency:** 16 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V