# CWS-2405A12M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CWS-2405A12M
- **Manufacturer:** Diwell Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cws-2405a12m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cws-2405a12m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, FCC
- **Current:** 2.4A
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 71°C
- **Power (Watts):** 12 W
- **Size:** 1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V