# CW252016-1R2J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CW252016-1R2J
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cw252016-1r2j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cw252016-1r2j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CW/25/20/CW252016-R33JDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 280 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2Ohm Max
- **Frequency:** 250MHz
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 1.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 7.9MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** ±5%