# CW161009A-4N3J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CW161009A-4N3J
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cw161009a-4n3j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cw161009a-4n3j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 700 mA
- **DC Resistance (DCR):** 70mOhm Max
- **Frequency:** 5.9GHz
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Inductance:** 4.3 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 22 @ 250MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.065" L x 0.045" W (1.65mm x 1.15mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** ±5%