# CW01050R00JE12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CW01050R00JE12
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cw01050r00je12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cw01050r00je12#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CW/D-/10/CWD-100RCT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CW/D-/10/CWD-100RCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 13W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Size:** 0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±30ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%