# CW005R1000JE73
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CW005R1000JE73
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cw005r1000je73
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cw005r1000je73#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CW/D-/10/CWD-100RCT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CW/D-/10/CWD-100RCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 6.5W
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±5%