# CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
- **Manufacturer:** Luminus Devices Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cvm-14-56-95-36-ac00-f2-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cvm-14-56-95-36-ac00-f2-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/76/18/11761829-1214-1267-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 5600K 2-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 95
- **Color:** White, Cool
- **Configuration:** Square
- **Current:** 1A
- **Height:** 1.37mm
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 13.50mm Dia
- **Lumens:** 78 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 2800lm (Typ)
- **Size:** 19.00mm L x 19.00mm W
- **Temperature:** 100°C
- **Type:** Chip On Board (COB)
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 36V