# CV31B110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CV31B110
- **Manufacturer:** Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cv31b110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cv31b110#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 2.5 ~ 11pF
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.310" (7.87mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 500 @ 1MHz
- **Size:** 0.370" Dia (9.40mm)
- **Voltage:** 350 V