Part Number: CV300K10B Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. Category: Circuit Protection Subcategory: TVS - Varistors, MOVs Product URL: https://distyparts.com/product/cv300k10b RFQ URL: https://distyparts.com/product/cv300k10b#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/26/74/80/2674809-738-CV130K05T-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/74/80/2674809-738-CV130K05T-ND.jpg Summary: CV300K10B is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Stackpole Electronics, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CV300K10B is a tvs - varistors, movs from Stackpole Electronics, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Frequency: 280 pF @ 1 kHz Current: 2.5 kA Energy: 82J Maximum AC Volts: 300 V Maximum DC Volts: 385 V Mounting Type: Through Hole Number of Circuits: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Varistor Voltage (Max): 517 V Varistor Voltage (Min): 423 V Varistor Voltage (Typ): 470 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stackpole-electronics-inc Category Page: https://distyparts.com/category/circuit-protection/tvs-varistors-movs Canonical URL: https://distyparts.com/product/cv300k10b