# CUM-40-300-50-R1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CUM-40-300-50-R1
- **Manufacturer:** ElectronAix
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cum-40-300-50-r1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cum-40-300-50-r1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** Solder
- **Color:** Green
- **Connector Type:** Socket to Plug
- **Contact Finish:** Gold
- **Features:** Pin Assignment: 1:1, Round Binding, Impedance: 50Ω
- **Length:** 0.984' (300.00mm, 11.81")
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Rows:** 1
- **Pitch:** 0.016" (0.40mm)