# CTVP15F-1311
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTVP15F-1311
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctvp15f-1311
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctvp15f-1311#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 70mA
- **Current Rating (Amps):** 130 mA
- **DC Resistance (DCR):** 970mOhm Max
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Inductance:** 132 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Supplier Device Package:** 12-SMD
- **Tolerance:** Â±30%