Part Number: CTTF0402F-9N1C Manufacturer: Central Technologies Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/cttf0402f-9n1c RFQ URL: https://distyparts.com/product/cttf0402f-9n1c#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/92/73/51/9273511-4161-CTTF0402F-13N8F-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/73/51/9273511-4161-CTTF0402F-13N8F-ND.jpg Summary: CTTF0402F-9N1C is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Central Technologies and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CTTF0402F-9N1C is a fixed inductors from Central Technologies. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 220 mA DC Resistance (DCR): 1.1Ohm Max Frequency: 5.5GHz Height: 0.016" (0.40mm) Inductance: 9.1 nH Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Q @ Freq: 13 @ 500MHz Shielding: Unshielded Size: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Supplier Device Package: 0402 Tolerance: ±0.2nH Type: Thin Film Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/central-technologies Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/cttf0402f-9n1c