# CTTF0402F-2N7B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTTF0402F-2N7B
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cttf0402f-2n7b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cttf0402f-2n7b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 440 mA
- **DC Resistance (DCR):** 300mOhm Max
- **Frequency:** 6GHz
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Inductance:** 2.7 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 13 @ 500MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** Â±0.1nH