# CTTF0402F-18NF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTTF0402F-18NF
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cttf0402f-18nf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cttf0402f-18nf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 100 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2Ohm Max
- **Frequency:** 3.1GHz
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Inductance:** 18 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 13 @ 500MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** Â±1%