# CTTF0201F-0N2B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTTF0201F-0N2B
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cttf0201f-0n2b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cttf0201f-0n2b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 400 mA
- **DC Resistance (DCR):** 200mOhm Max
- **Frequency:** 9GHz
- **Height:** 0.011" (0.28mm)
- **Inductance:** 200 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 8 @ 500MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0201
- **Tolerance:** Â±0.1nH