# CTSPMA6015F-1R5M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTSPMA6015F-1R5M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctspma6015f-1r5m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctspma6015f-1r5m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9.7A
- **Current Rating (Amps):** 6.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 23.8mOhm Max
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Inductance:** 1.5 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.280" L x 0.280" W (7.10mm x 7.10mm)
- **Tolerance:** Â±20%