# CTSPMA6012F-R47M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTSPMA6012F-R47M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctspma6012f-r47m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctspma6012f-r47m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 13.8A
- **Current Rating (Amps):** 7 A
- **DC Resistance (DCR):** 17.1mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.280" L x 0.280" W (7.10mm x 7.10mm)
- **Tolerance:** Â±20%