# CTSPMA5010F-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTSPMA5010F-100M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctspma5010f-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctspma5010f-100m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.8A
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 335mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 10 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.213" L x 0.213" W (5.40mm x 5.40mm)
- **Tolerance:** Â±20%