# CTSPI3D18F-R27N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTSPI3D18F-R27N
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctspi3d18f-r27n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctspi3d18f-r27n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.9A
- **Current Rating (Amps):** 4.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 19mOhm
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 270 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
- **Tolerance:** Â±30%