# CTSPI2D18F-4R7M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTSPI2D18F-4R7M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctspi2d18f-4r7m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctspi2d18f-4r7m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 540mA
- **Current Rating (Amps):** 1.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 99mOhm
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 4.7 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
- **Tolerance:** Â±20%