# CTSMDS4F-104K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTSMDS4F-104K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctsmds4f-104k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctsmds4f-104k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 22mA
- **DC Resistance (DCR):** 484Ohm Max
- **Frequency:** 320kHz
- **Height:** 0.228" (5.80mm)
- **Inductance:** 100 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 79kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.504" L x 0.238" W (12.80mm x 6.05mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Tolerance:** Â±10%