# CTSDB0905F-101M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTSDB0905F-101M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctsdb0905f-101m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctsdb0905f-101m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 800mA
- **DC Resistance (DCR):** 300mOhm Max
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Inductance:** 100 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 75°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.398" W (12.50mm x 10.10mm)
- **Tolerance:** Â±20%