# CTSD25F-4R7M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTSD25F-4R7M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctsd25f-4r7m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctsd25f-4r7m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.83A
- **Current Rating (Amps):** 2.39 A
- **DC Resistance (DCR):** 58.4mOhm Max
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.217" L x 0.217" W (5.50mm x 5.50mm)
- **Tolerance:** ±20%