# CTS6F-102M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTS6F-102M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cts6f-102m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cts6f-102m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30mA
- **Current Rating (Amps):** 610 mA
- **DC Resistance (DCR):** 800mOhm Max
- **Inductance:** 1 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 80°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.250" Dia x 0.531" L (6.36mm x 13.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±20%