# CTS4HTF-154K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTS4HTF-154K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cts4htf-154k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cts4htf-154k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3mA
- **Current Rating (Amps):** 15 mA
- **DC Resistance (DCR):** 560Ohm Max
- **Frequency:** 180kHz
- **Inductance:** 150 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 25kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±10%