# CTS4HTF-153J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTS4HTF-153J
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cts4htf-153j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cts4htf-153j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12mA
- **Current Rating (Amps):** 49 mA
- **DC Resistance (DCR):** 97Ohm Max
- **Frequency:** 780kHz
- **Inductance:** 15 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 79kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±5%