# CTS3F-331J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTS3F-331J
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cts3f-331j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cts3f-331j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 110 mA
- **DC Resistance (DCR):** 6.4Ohm Max
- **Frequency:** 6.5MHz
- **Inductance:** 330 µH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 54 @ 790kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±5%